Sandberg Capital kupuje minoritný podiel v českej skupine Daktela, lídrovi v poskytovaní cloudových kontaktných centier pre zákaznícku starostlivosť

30. 06. 2021

Slovenská private equity spoločnosť Sandberg Capital získala minoritný podiel v českom lídrovi na trhu technologických riešení pre komunikáciu so zákazníkmi Daktela. Ide už o druhú významnú investíciu Sandberg Capital z novovytvoreného fondu, ktorý bol spustený len v januári tohto roka.

Praha, Bratislava 22. júna 2021Sandberg Capital prostredníctvom fondu Sandberg Investment Fund II získal podiel v rýchlo rastúcej českej technologickej spoločnosti Daktela, zameranej na poskytovanie kompletných riešení pre kontaktné centrá a komunikáciu so zákazníkmi. Majoritný podiel si po investícii ponechávajú naďalej jej zakladatelia David Hájek a Richard Baar. Obaja, spolu so súčasným manažmentom, budú firmu riadiť aj naďalej.

V oblasti komunikácie so zákazníkmi sú dnešné firmy nútené neustále sa zlepšovať a rozširovať svoje služby. Segment komunikačných riešení má obrovský potenciál, a preto je pre nás spoločnou výzvou stáť pri najväčších zmenách, ktoré budú do budúcnosti formovať trh. Tešíme sa na spoluprácu s Davidom a Richardom pri ďalšom rozvoji spoločnosti,“ povedal Michal Rybovič, partner fondu Sandberg Capital.

Pripomenul tiež, že v oblasti telekomunikácií je Sandberg Capital dlhodobo aktívny a vidí preto veľký priestor na ďalší rast kvalitných riešení, aké vyvinula Daktela.

Úspešný príbeh z Čiech

Daktela vytvorila moderné cloudové riešenie vhodné pre malých podnikateľov i veľké call centrá. Na českom trhu pôsobí už od roku 2005 a z pôvodného riešenia pre telefónne ústredne sa postupne rozšírila o ďalšie komunikačné kanály (napr. mail, sms, web chat, whatsapp, messenger a ďalšie) a vytvorila tak „all-in-one“ produkt pre efektívne riadenie a správu  komunikácie medzi firmami a ich zákazníkmi. Riešenie využívajú firmy z oblastí od e-commerce cez cestovné kancelárie až po energetické spoločnosti a call centrá.

Pred tromi rokmi sa pritom spoločnosť rozhodla ponúknuť svoj produkt aj na zahraničných trhoch, čoho výsledkom sú úspešné pobočky na Slovensku, v Maďarsku, Poľsku a vo Veľkej Británii, no zákazníkov má po celom svete, napríklad v Mexiku, vo Vietname či na Filipínach. V priebehu tohto obdobia Daktele narástol počet zamestnancov o 350 percent, na aktuálnych 80 ľudí. Aktuálne pritom firma vytvorila úplne nový partnerský program, ktorý jej má výrazne pomôcť ešte v ďalšej zahraničnej expanzii.

„Vďaka spojeniu so Sandberg Capital a ich skúsenosťami v oblasti expanzie, manažmentu a telekomunikácií sa chceme do piatich rokov stať jednotkou na trhu CEE v rámci kontaktných centier a zákazníckej starostlivosti, no taktiež byť jedným z významných hráčov na západnom trhu. Pevne veríme, že spoločne dokážeme tieto vízie naplniť a vykročiť napríklad aj do iných krajín sveta,“ povedalRichard Baar, CEO spoločnosti Daktela, ktorý zdôraznil, že vstupom Sandbergu sa začína nová éra Daktely.

V splnení ambicióznych cieľov im má pomôcť najmä fakt, že Sandberg má obrovské skúsenosti v oblasti telekomunikácií. V ich portfóliu sa nachádza aj telekomunikačný operátor SWAN, s ktorým Daktela tiež dlhodobo spolupracuje.

Rovnaké vízie s novým investorom

Spoločnosť Daktela sa pre vstup investičného partnera rozhodla len na začiatku minulého roka. „Boli sme prekvapení, aký veľký záujem to medzi investormi vyvolalo. V priebehu veľmi krátkeho času sme mali na stole niekoľko ponúk. Od začiatku nám však rezonovala ponuka a celkový prístup Sandberg Capital. Rokovania prebiehali veľmi konštruktívne, no najdôležitejšie bolo, že sme si od začiatku sadli z ľudskej stránky, čo je pre budúcu spoluprácu kľúčové. Už v priebehu prvého stretnutia sme zistili, že naše vízie o tom, kam by Daktela mala v budúcnosti smerovať, sú rovnaké,“ povedalDavid Hájek, jeden zo zakladateľov Daktely, ktorý sa aktuálne venuje ďalšej expanzii na zahraničné trhy.

Martin Skaba, investičný manažér, ktorý za Sandberg Capital celý proces akvizície riadil, potvrdil, že na Daktele ich zaujal dobre vybudovaný národný i nadnárodný tím ľudí s takmer rodinnou atmosférou, špičkoví odborníci, no najmä samotný produkt. Daktela prináša pre svojich klientov riešenie na svetovej úrovni, ktoré sa vie ľahko ,vyskladať‘ podľa individuálnych potrieb každého zákazníka. Práve flexibilita a vynikajúce referencie o produkte nás presvedčili o veľkom potenciáli spoločnosti.“

Spoločnosť Daktela bola počas akvizície zastupovaná transakčno-poradenskou spoločnosťou VICF a advokátskou kanceláriou CEE Attorneys. Sandberg Capital spolupracoval s finančnými poradcami z PWC a s advokátskou kanceláriou Kocián Šolc Balaštík.

Strany sa dohodli, že hodnota ani detaily transakcie nebudú zverejnené.

O skupine Daktela

Skupina Daktela vznikla v roku 2005. V minulom roku napriek pandémii koronavírusu zaznamenala prudký rozvoj. Celkový konsolidovaný obrat sa medziročne zvýšil takmer na 7 miliónov eur a EBITDA presiahla 1,9 milióna eur. Daktela poskytuje služby pre viac ako 850 zákazníkov po celej Európe, pričom medzi nich patria poprední hráči z oblasti e-commerce ako Notino, Rohlík, Mall, Muziker či poskytovatelia outsource callcentrových služieb ako Conectart či Paradigma. Daktela poskytuje svoje služby aj prostredníctvom svojej partnerskej siete po celej Európe, medzi jej hlavných partnerov patria napríklad český T-Mobile, slovenský SWAN alebo globálny E R Associates. Na technológiách Daktela bežia aj viaceré zaujímavé projekty, ako napr. „Chytrá karanténa“ v ČR, kde ich callcentrovú technológiu využíva každý mesiac niekoľko tisíc operátorov pre trasovanie kontaktov. Tento modulárny komunikačný IT systém postúpil aj do finále súťaže „IT produkt roka 2021“ časopisu ComputerWorld.

O Sandberg Capital

Sandberg Capital je private equity správcovská spoločnosť, ktorá vznikla v roku 2014. Zameriava sa na investovanie do menších a stredne veľkých spoločností na Slovensku v regióne CEE. V januári 2021 otvoril Sandberg svoj druhý investičný fond, ktorý vznikol s objemom viazaného kapitálu 109 miliónov eur a investovali doň primárne inštitucionálni investori vrátane jedného z najväčších európskych investorov – European Investment Fund. Vstup do spoločnosti Daktela predstavuje už druhú akvizíciu do tohto fondu. Vo svojom prvom fonde spravuje aktíva s hodnotou viac ako 250 miliónov eur, ktoré  investoval do oblastí IT, telekomunikácií, poľnohospodárstva, vzdelávania a maloobchodu. Vytváranie a spravovanie tuzemských a zahraničných alternatívnych investičných fondov vykonáva s povolením od Národnej banky Slovenska.

Viac informácií:
Marta Kováčová
marta@nextina.sk
+421 918 046 121

Zo srdca Európy
do celého sveta

Kontaktovať