SANAGRO otvára najväčšiu farmu pre sliepky vo voľnom výbehu na Slovensku a v strednej Európe

07. 09. 2023

Horné Suroviny, 7. september 2023 – Rok 2025 sa blíži a už v súčasnosti je jasné, že pre spotrebiteľov na Slovensku prinesie veľkú zmenu. Viaceré domáce a zahraničné obchodné reťazce sa totiž pred tromi rokmi zaviazali, že od tohto obdobia už nebudú na slovenskom trhu predávať vajcia z klietkového chovu. Zákazníkom budú ponúkať iba vajcia z humánnejších chovov nosníc – podstielkového chovu, chovu vo voľnom výbehu či bio chovov. Ide o ich reakciu na legislatívu Európskej únie, ktorá hovorí o zákaze klietkového chovu sliepok naprieč celou EÚ od roku 2027.

Zo všetkých vajec, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú na pultoch našich predajní, však približne tri štvrtiny pochádzajú práve z klietkových chovov. Prechod na humánnejšie chovy je finančne náročný a štát ho zatiaľ nijako nepodporil. Od januára 2025 sa tak môže stať, že slovenských vajec bude v obchodoch málo. „Dlhodobým cieľom SANAGRO je zmena imidžu klasických družstiev na moderné farmy, ktoré budú prispievať k produkcii domácich potravín. Chceme tým podporiť nezávislosť krajiny od dovozu potravín zo zahraničia, no zároveň to chceme robiť s vysokým ohľadom na kvalitný život zvierat,“ uvádza generálny riaditeľ spoločnosti SANAGRO Tomáš Kohút.

Aj v reakcii na legislatívne zmeny, ale aj pre zvyšujúci sa záujem slovenských spotrebiteľov o potraviny z humánnych chovov otvorila poľnohospodárska skupina SANAGRO novú farmu na chov nosníc vo voľnom výbehu v obci Horné Suroviny pri Senici na Záhorí s ročnou produkciou 12 miliónov vajec. Ide o najmodernejšiu a najväčšiu farmu svojho druhu na Slovensku, a zároveň v strednej Európe. „Na farme sa nachádza 37-tisíc nosníc. Denne vyprodukujeme približne 33-tisíc vajec, mesačne sme tak schopní na trh dodať až milión vajec z voľného výbehu,“ dodáva Matúš Fürek, projektový manažér značky Pipidu, pod ktorou sa budú vajcia z tejto farmy predávať. Umiestnené budú v maloobchodných sieťach na Slovensku, poputujú tiež do hotelov či reštaurácií.

„Farma má rozlohu 15 hektárov, sliepky majú na širokej trávnatej ploche k dispozícii viacero zimných záhrad a prístreškov, kde môžu odpočívať či skrývať sa pred slnkom. Farma je zároveň vybavená špičkovou technológiou a halou, v ktorej prebieha znáška či kŕmenie,“ spresnil Matúš Fürek, projektový manažér značky Pipidu, a dodal, že vybudovanie farmy trvalo 1,5 roka, pričom investície do výstavby predstavovali 4,5 milióna eur.

„Zvieratám na našich farmách chceme zaistiť vysoký štandard života, aby sa cítili ako vo voľnej prírode. Sliepkam vo voľnom výbehu tak zabezpečujeme humánne prostredie, pričom veríme, že vajcia z tohto typu chovu sú ekologickejšie a prirodzenejšie,“ hovorí riaditeľ SANAGRO Tomáš Kohút, ktorý zároveň avizuje, že v investíciách do obnovy fariem plánuje pokračovať.

S chovom sliepok a produkciou vajec začalo SANAGRO už pred tromi rokmi. Spočiatku išlo o produkciu vajec v minimálnom množstve, neskôr skupina otvorila ďalší chov – bio chov sliepok na eko farme Bos-Por AGRO v Húškach na Záhorí. Daná farma zásobuje trh 600-tisíc kusmi bio vajec ročne.

Zo srdca Európy
do celého sveta

Kontaktovať